INFORMACJE OGÓLNE


BRUNARY – wieś w południowej Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie nad rzeką Białą Tarnowską - dopływem Dunajca. Otoczona od wschodu i zachodu dwoma pasmami Hańczowskich Gór Rusztowych, należącymi do Beskidu Niskiego, spośród których najwyższy szczyt to góra Kiczera Wielka (694 metry n.p.m.). Ze wschodniego zbocza góry podziwiać można panoramę położonych w dolinie Brunar.

Z racji swojego położenia - w Brunarach panuje specyficzny mikroklimat charakterystyczny dla dolin podgórskich. Duża lesistość i dobra przewietrzalność doliny gwarantuje czyste powietrze i doskonałe warunki do wypoczynku. 

Brunary zostały założone w XIV wieku przez króla Kazimierza III Wielkiego. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. 

W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa imienia założyciela osady, a także gimnazjum i nowoczesna hala sportowa. 


W BRUNARACH:


Na terenie wsi działa m.in. Ochotnicza Straż Pożarna Brunary, Wiejski Dom Kultury, Ludowy Klub Sportowy "Biała" Brunary oraz Koło Gospodyń Wiejskich. 

W centrum wsi znajduje się zabytkowa cerkiew św. Michała Archanioła z XVIII wieku, która w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. 


ATRAKCJE

  • 0 km -> Cerkiew grekokatolicka pw. Michała Archanioła w Brunarach (XVIII w.) wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
  • 10 km -> Góra Jaworze z wieżą widokową, znajdująca się na pograniczu miejscowości Binczarowa i Bogusza. Wybudowana kilka lat temu platforma widokowa górująca ponad lasami pozwala cieszyć się niesamowitą panoramą Beskidu Niskiego i Sądeckiego. Przy odpowiedniej pogodzie można oczywiście podziwiać Tatry.

W OKOLICY

  • 11 km -> Zbiornik wodny Klimkówka o powierzchnię ok. 266 ha otoczony Pieninkami Gorlickimi, pełniący funkcje rekreacyjne. Ciekawostką jest, że stanowiło scenerię do filmu Ogniem i mieczem, "odgrywając" Dniepr.
  • 12 km -> Bieliczna - wieś której już nie ma, z odniowioną XVIII-wieczną cerkwią
  • 17 km -> Uzdrowisko Wysowa-Zdrój - z pijalnią wód, sanatorium uzdrowiskowym, parkiem zdrojowym i Parkiem Wodnym, niespotykaną kuchnią łemkowską. Więcej informacji: www.wysowa-zdroj.pl

RANKING

Łatwość dojazdu85%
Atrakcje90%
Czystość powietrza95%
Jakość wypoczynku100%